Aktuelt
02.05.18
Ny søknadsrunde for tilskudd til havnesamarbeid

Tilskot til hamnesamarbeid skal bidra til meir gods på sjø ved at konkurranseevna til sjøtransporten ovenfor veg vert styrkt gjennom auka transportkvalitet og reduserte prisar.
02.05.18
Norske Havner etablerer unik møteplass på Arendalsuken

Norske Havner har leid inn skoleskipet Sørlandet under hele Arendalsuka, og vil få en sentral plassering i hjertet av Arendal-by. - Vi ønsker å fylle skipet med masse aktivitet innenfor temaene samferdsel og maritim næring, sier prosjektleder Mathias Bernander.
02.05.18
Feiret 100 år på Fagseminaret 2018

17-19 april gikk Fagseminaret 2018 av stabelen. Med 120 deltakere, 33 havner representert og hele 9 fagsesjoner arrangert av foreningens nettverk og faggrupper i tillegg til plenumssesjonen dag 1 var Fagseminaret 2018. – Det var fantastisk å feire foreningens jubileum sammen med så mange engasjerte og dedikerte havnefolk, sier prosjektleder for fagseminaret, Johanne Solheim.
Sjekk ruter på:

Kunst og kultur i havna?

Apr. 02 2017
Har din havn satset på kunst for å gi noe tilbake til byen eller nærmiljøet? ESPO Award 2017 går til den havnen som best lykkes i å bedre samhandling mellom havna og byen eller nærmiljøet gjennom kunst eller kultur.

​ESPO Award-juryen vil vurdere hvor engasjert havnen er, hvor innovativt prosjektet er og vil se på hvor vellykket prosjektet har brakt sammen nærmiljøet og havnen.

Juryen vil ikke vurdere den kunsteriske kvaliteten av prosjektet.​

​ESPO Award ble stiftet i 2017 for å fremme innovative prosjekter som utvikler havn-by relasjoner. 

Tidligere vinnere av ESPO Award er the Port of Gijón (2009), the Port of Helsinki (2010), the Ports of Stockholm (2011), the Port of Genoa (2012), the Port of Antwerp (2013), the Port of Koper (2014), Port of Dublin (2015) and BremenPorts (2016).

I 2013 ble Oslo Havn ble kortlistet til ESPO Award ​ sammen med fem andre Europeiske havner for deres Maritime kulturminneplan. Det var Antwerpen som vant prisen til slutt, men nominasjonen gav Oslo havn en mulighet til å vise frem sitt unike prosjekt til resten av Europa. 

Søknadsfristen er fredag 30. juni. ESPO Award blir tildelt under en seremoni og havneaften som finner sted 8. november i Brussel.

Se her for mer informasjon om årets ESPO Award.

Illustrasjonsbilde: In the Harbour of Braila 

"In the Harbour of Braila" av Boris Savluc, www.savluc.com/boris.


Tema:  EU , byutvikling